loading
Bebeköy Backbar – 22.05.2018 – Istanbul / Türkiye

 

Gerçeğin ve yansımalarının oluşturduğu sürreal atmosferi, hayatın derin anlamıyla fotoğraf sanatı üzerinden buluşan Mehmet Gazioğlu son sergisi için yaşamın hala en primitif şekliyle devam ettiği ender ülkelerden biri olan büyüleyici Hindistan’ı keşfe çıktı.

 

Son dönemde birbiri ardına başarılı işleriyle adından söz ettiren Ayşe Pınar Akalın’ın küratörlüğünde gerçekleştirilecek.

 

Mobil ve Dijital Sanat alanında ülkemizin önde gelen isimlerinden Mehmet Gazioğlu, üçüncü solo sergisi için bu kez fiziksel olduğu kadar ruhani bir yolculuk gerçekleştirdi. Dünyanın en gizemli ülkelerinden biri olan Hindistan’ın el değmemiş bölgelerinden Delhi, Varanasi, Agra ve Jaipur kentlerinde yaptığı çalışmalarda ortaya çıkan baskın duygu günümüz insanının da tıpkı fotoğraflardaki sürekli bir değişim içinde olması iken fotoğraflardaki silüetler üzerinden sorgulanan ana kavram ise maneviyatı ile bağının giderek zayıfladığı bu yüzyılda insanın algoritmaların hüküm sürdüğü veri çağına ve tek boyutluluğa sıkıştıkça nasıl bir değişime maruz kalacağı.

 

Sanatçının profesyonel kameralarla yakaladığı insan portrelerini dijital ortamda fotoğraf düzenleme program ve uygulamalarıyla dönüştürmesi her fotoğrafta farklı bir bakış açısı uyandırmayı sağlıyor. Böylece en doğal portreler bile dijital ortamın yorumladığı geometrik düzen ve dokunuşla yepyeni bir boyut ve gizem kazanabiliyor. İnsanın tek boyutlu bir veri dünyasına doğru dönüşümünü bir kez daha hatırlatan Gazioğlu’nun eserleri 12 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.